Joachim Hirling

 
   
 
"Mondwasser" - "Moonwater" -
''Ksiezycowa woda'' (''Woda-Ksiezyc'')
 
   

Wyplywa z niewyczerpalnego zródla, jest widoczna przy zamknietych i otwartych powiekach. Jest obserwowana z daleka i z bliska!

- Czy zajac ma cos z tym wspolnego?*

Oparte na radosci eksperymentowania, powstaja arkusze, które -obfite w asocjacje plam, linii, obrazów, pisma, rysunków, slów i tekstów- ustosunkowuja sie do siebie nawzajem. Wywolane w ten sposób elementy same obracaja sie w znikajace "Nic", a stad w "Z", kondensuja sie znów w immanentne, by jeszcze raz pojawic sie w transcendentnym.

Motywy obrazów poruszaja sie pomiedzy przedstawieniami realistycznymi -które przyblizaja rozne aspekty widocznego swiata, abstrakcja- która wskazuje na to, co wewnetrzne, jak równiez obrazami, które wahaja sie miedzy tymi obszarami, a takze innymi arkuszami, które przerabiaja i urabiaja pismo, rysunki i szyfry.

Praca sklada sie z instalacji z arkuszy papierowych w otwartym ukladzie. Instalacja formuje jedno przenikalne pomieszczenie wewnatrz wystawowej przestrzeni. Mozna do niego wejsc z kilku stron, jak tez obserwowac pomiedzy pojedynczymi arkuszami. Do tego jest indywidualnie i segmentarycznie dopasowywana.

Instalacja zbudowana jest z bloków: po 15 arkuszy papierowych kazdy - ok. 30 x 30cm, 1,80m wysokich i metr szerokich. Prace wisza swobodnie w pomieszczeniu na klamrach fotograficznych, sznurach i drazkach.

Pojedyncze arkusze sa malowanymi, szkicowanymi i pisanymi tuszem na chinskim papierze autonomicznymi obrazami. Ich kolejnosc moze ulegac zmianom. Sa one wynikiem mojej wlasnej pracy, jednak istotna role odgrywa tez moja dysputa z chinskim malarstwem i kaligrafia. Do dzis powstaja nowe prace.

By obejrzec moje dalsze prace i przeczytac teksty (wiekszosc w jezyku niemieckim, zyciorys równiez po polsku), prosze odwiedzic moja strone internetowa:

www.planet-interkom.de/joachim.hirling

 

Joachim Hirling

Karlsruhe, pazdziernik 2004

 

* Zajac ma róznorodne symboliczne znaczenia w niemieckiej i chinskiej kulturze.

Adnotacje do:

- Czy zajac ma cos z tym wspólnego?

- W jezyku niemieckim istnieje nastepujace przyslowie: "Nazywam sie zajac, pochodze z lasu i nie wiem o niczym!" Oznacza to w przenosni: o jakiejs sprawie, itp. nie miec zadnego pojecia, nic o tym nie wiedziec.

- Zajac jest m.in. symbolem plodnosci i nowego zycia, np. zajac wielkanocny!

- w Chinach istnieje legenda o Jadeitowym Zajacu, który znajduje sie na ksiezycu w nagrode za dobra smierc. Historia brzmi nastepujaco: dawno, dawno temu trzech Niesmiertelnych zmienilo sie w biednych, starych zebraków. Poprosili lisa, malpe i zajaca o jedzenie. Lis i malpa posiadali jedzenie, które mogli zaproponowac zebrzacym. Jedynie zajac sam byl biedny i nie posiadal niczego. Poniewaz jednak mial wielka litosc dla starych zebraków, skoczyl w ogien, by trzech biednych mezczyzn moglo zjesc jego mieso. Trzej Niesmiertelni byli ta betinteresowna ofiarnoscia tak poruszeni, ze podarowali mu wieczne zycie w ksiezycowym palacu. Tam zajac jako Jadeitowy Zajac wciaz zyje. Jadeitowego Zajaca widzi sie, gdy tlucze ziola w mozdzierzy.

(Tekst o Jadeitowym Zajacu pochodzi w wiekszej czesci ze strony internetowej Radio Taiwan International
www.cbs.org.tw >>> deutsch >>> Feste)

- Wedlug chinskiego zwierzecego zodiaku Joachim Hirling jest urodzony w roku Zajaca.

 
       
    < zu Seitenanfang